Jedan od vidova terapije je vodena terapija gdje se koriste fizičke osobine vode. Tijela u vodi teže manje nego na zemlji što smanjuje bolnost kod zglobova i omogućuje lakše pokretanje. Sam vodeni pritisak smanjuje oticanje i nastanak edema. Otpor vode pomaže kod istezanja mišića i pomaže kardiovaskularnom treningu. Vodeni uzgon je jedno od važnijih svojstava vode koje se koristi kod hidroterapije, a on omogućuje izvođenje vježbi mnogim pacijentima koji to nisu u mogućnosti na tlu.
Hidroterapija ima široku primjenu kod životinja. Koristi se nakon operativnih zahvata prijeloma kostiju, puknuća ligamenata koljena, kirurške obrade displazije kuka. Rehabilitacija neuroloških pacijenata obavlja se nakon operativnih zahvata na kralježnici. Također se koristi kod artritisa, spondyloza. Kod životinja koje imaju problema sa srcem, plućnih bolesnika, otvorenih rana i infekcija kože kao i kod probavnih poremećaja je kontraindicirano provođenje terapije. Naime hidrostatski tlak vrši pritisak na grudni koš što može uzrokovati probleme sa disanjem, a temperatura vode zagrijava tijelo i djeluje na kardiovaskularni sustav.
Za primjenu hidroterapije najkorisnije sredstvo je bazen sa pokretnom trakom. On je vrlo terapeutski efektan u provođenju terapije. To je proziran bazen koji se do određenog nivoa ispunjuje vodom. Voda se zagrijava na potrebnu temperaturu (preporučena je od 25 do 35 stupnjeva). Prevruća voda nije poželjna zbog mogućih srčanih tegoba, a kod hladne nije efikasna terapija. Voda se kontrolira i dezinficira sredstvima netoksičnim za životinje. Na podu se nalazi pokretna traka kojoj se prilagođava brzina i vrijeme rada. Životinja obično ulazi na vrata ili se diže sa dizalicom u bazen a on je konstruiran da omogućuje i okretanje te time smanjuje nelagodu samih pacijenata. Neki bazeni posjeduju i traku koja ide u oba smjera sve u svrhu prilagodbe vježbanju.
|